czwartek, 10 października 2013

Czy wątróbka podnosi cholesterol?


Produkty powszechnie uważane za bombę cholesterolową jak jajka, wątróbka czy inne podroby tak naprawdę nie są głównym sprawcą wzrostu jego poziomu. Rzeczywistym czterokrotnie groźniejszym od nich wrogiem są nasycone kwasy tłuszczowe (smalec, słonina, boczek). Jednak nadużywanie pokarmów bogatych w cholesterol może sprzyjać powstawaniu zatorów oraz zakrzepów. Prof. Richard Shekelle z Uniwersytetu w Houston w Teksasie wykazał, że osoby spożywające ponad 700mg żyją krócej o 3 lata. Z drugiej strony unikanie cholesterolu może doprowadzić do niedoboru choliny co w następstwie prowadzi do uszkodzenia wątroby, może powodować upośledzenie pamięci, zaburzenia koncentracji. Domniema się związek niskiego poziomu choliny a Alzheimerem. Dlatego zaleca się spożywać nie więcej niż 300mg cholesterolu dziennie co odpowiada niecałym 80g wątróbki drobiowej czy jednemu jajku. Warto zwrócić uwagę też na to, że mniej cholesterolu od wątróbki drobiowej ma wątroba wieprzowa następnie wątroba cielęca a najmniej wątroba wołowa. Wartość spadkową obserwuje się też w przypadku nasyconych kwasów tłuszczowych.

Tradycyjne potrawy polskie nie są wcale takie złe. Pamiętajmy jednak, że we wszystkim należy zachować umiar oraz rozsądek. Wątróbkę możemy jeść ale nie codziennie. Myślę, że raz na 2 tygodnie to dobry kompromis. Poniżej znajdziecie przepis na tradycyjną wątróbkę drobiową z cebulą i jabłkiem.


Składniki:


(na 5 porcji)
- 500g wątróbki drobiowej
- 2 średniej wielkości cebule
- 2 jabłka
- majeranek
- sól, pieprz
- łyżka oleju rzepakowego


Sposób przygotowania:


Na patelni podgrzać olej, wrzucić pokrojoną w piórka cebulę a następnie oczyszczoną wątróbkę. Chwilę podsmażyć a następnie przykryć pokrywką i trochę zmniejszyć gaz. Co jakiś czas mieszać. Po około 5 minutach doprawić majerankiem, solą oraz pieprzem. Wrzucić pokrojone w ósemki jabłka i ponownie przykryć pokrywką i jeszcze chwilę dusić.




4 komentarze:

  1. Uwielbiam wątróbkę ;-) A twoja wygląda bardzo smakowicie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dlaczego wątróbka tak pryska podczas smażenia?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podejrzewam, że jest to kwestia wody, która zostaje w wątróbce. Możemy się tego ustrzec przez np dokładne odsączenie jej z wody papierem ręcznikowym, obtoczeniu w mące. Ja najczęściej przygotowuję ją tak, że na bardzo wysokim ogniu podsmażam ją szybko z dwóch stron, dodaję cebulę, zmniejszam ogien i zakrywam pokrywką. Jest to chyba najmniej uciążliwy sposób:-)

      Usuń
  3. dawno zapomniana watróbka- dopisze do menu na najblizszy czas.

    OdpowiedzUsuń