piątek, 22 maja 2020

Dlaczego dzieci nie lubią jajek?


Niejadek to udręka dla rodzica. Kochamy nasze dzieci i zawsze chcemy im dać to co najlepsze. Chcemy, żeby jadły zdrowo i nie wybrzydzały. Niestety dzieci, które jedzą tylko wybrane produkty mogą nie dostarczać z pożywieniem odpowiedniej ilości składników odżywczych. Moja córka od zawsze nie lubiła jajek.

Dlaczego jajka?

Jajka zawierają wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli te których organizm człowieka nie jest w stanie sam wytwarzać. Proporcje aminokwasów zawarte w jajku kurzym są idealne i często służą do porównania wartości biologicznej inncyh białek. Jajko również dostarcza witamin takich jak ADEK, witaminy z grupy B oraz minerałów takich jak żelazo, selen, jod czy cynk. Zawiera również substancje bioaktywne takie jak cholina oraz luteina. Cholina jak wiadomo jest niezbędna dla dzieci dla prawidlowego rozwoju układu nerwowego. Odpowiednie spożycie choliny u dzieci w wieku 1-3 lat wynosi 200mg na dobę. Duże jajko zawiera około 150mg choliny. Zatem byłoby idealnie gdyby nasze dzieci lubiły i jadły jajka.



Dlaczego dzieci nie lubią jajek?

Przychyn może być wiele. Pierwszą może być przyczyna zdrowotna. Może to być np alergia lub nietolerancja pokarmowa objawiająca się między innymi wymiotami, bólami brzucha, zmianami skórnymi czy swędzeniem. Nasilenie objawów może być różne zaczynając od małych dolegliwości kończąc na reakcjach zagrażających życiu. Jajko jest jednym z najczęstszych alergenów pokarmowych. Jednak wiele dzieci wyrasta z niej. Często też reakcje alergiczne występują kiedy jemy jajko w czystej postaci tzn jajecznica, omlet, jajko na twardo, miękko, sadzone, pasty jajeczne a nie występuje jeżeli jajko jest upieczone np jako dodatek do wypieków czy naleśników. Warto na to zwrócić uwagę jeżeli dziecko cierpi na nietolerancje pokarmową.

Drugą przyczyną mogą być problemy sensoryczno - motoryczne. Jeżeli dziecko liże, dotyka, żuje, gryzie ale nie je i połyka wtedy możemy wnoskować że ich system czuciowy potrzebuje pomocy. Wybiórczosć pokarmowa często dotyczy jajek. Dlaczego? Może to być specyficzny zapach jajka, które dzieci mogą odbierac za nieprzyjemy. Może to być tekstura jajka – gotowane jajko podawane na zimno jest śliskie. Jajko na miękko lub jajko sadzone ma 2 różne konsystencje. Może mieć kolor który dziecku nie pasuje (zielona obwódka lub być niezauważone – biały talerz)  

Trzecią przyczyną może być zakłócienie rutyny, odbieganie od normy. Powiedzmy, że dziecko na śniadanie je codziennie płatki / owsiankę. Nagle bez uprzedzenia śniadanie zmienia się na jajecznice. Taka zmiana może okazać się dla niektórych dzieci zbyt drastyczna. Można ją przeprowadzić stopniowo. Dziecko obserwuje jak rodzić lub starsze rodzeństwo je jajecznice na śniadanie. Jajecznica może być dodatkową porcją obok owsianki. Lub wprowadzać systematycznie różne rodzaje śniadania dla dziecka (twarożek, jogurt, płatki, kanapki, jajka, kiełbaski)

Istnieje jeszcze wiele innych przyczyn, bardziej indywidualnych dotyczących zachowań przy stole (oglądanie telewizji, samotne spożywanie posiłków, różne posiłki dla domowników), atmosfery przy stole (presja, szantarze, krzyki, zwracanie na siebie uwagi), problemy zdrowotne (refluks, choroby jamy ustnej, zaparcia), również oczekiwania rodziców wobec porcji spożytego posiłku mogą być zbyt duże, złe rozdzielenie posiłków w ciągu dnia (obfite przekąski lub zbyt duże porcje na talerzu dziecka)


Co my jako rodzice możemy zrobić?

Bez presji. Po pierwsze, pozwól dziecku zdecydować, czy zjeść jajko, czy nie. Opowiem o własnym przykładzie. Moja córka od urodzenia nie lubiła jajek. Próbowałam różych tekstur, przepisów i sposobów podania jednak zawsze było odrzucane. Jednak nie rezygnowałam, cały czas miała podawane takie same posiłki jak reszta domowników. Jeżel były też jajka ona też dostawała ale z zaznaczeniem "nie musisz tego jeść" Oczywiście zawsze jajko było podane z czymś co ona też lubiła. Usuwanie presji jest ważne, ponieważ nawet zmuszenie do jednego kęsa może powodować, że dzieci nie lubią jedzenia przez długi czas.

Ekspozycja. Gdy nie będzie presji,  o wiele bardziej prawdopodobne będzie że Twoje dziecko  zacznie odkrywać nowe pokarmy. W tym momencie upewnij się, że często podajesz jajka. Nazywa się to „ekspozycją”. Chcesz, aby widziały jajka wystarczająco często, aby stały się rutynowe i normalne, a nie nowe lub przerażające

Różnorodność. Zastanów się co Twoje dziecko lubi, jakie tekstury i smaki najbardziej mu odpowiadają. Jajka mogą mieć określone cechy, których dzieci nie lubią. Może to być kształt, temperatura lub tekstura. Spróbuj to zmienić i dopasować do tego co może im zasmakować! U nas nie udało się ani z jajkiem na twardo, miękko, sadzonym, omletami (z różnymi dodatkami) jajecznicą, pastami jajecznymi, zapiekankami z jajkiem czy quiche. Jednak kiedyś zauważyła jajka przepiórcze w sklepie, te bardzo jej zasmakowały. Ciężko je jednak dostać, są drogie i trochę z nimi zachodu więc nadal próbowaliśmy z jajkami kurzymi

Daliśmy sobie czas. Do tego czasu podawałam jej jajka w innych potrawach np naleśnikach, yorkshire pudding, makaronach i nuddlach jajecznych, ciastach, ciasteczkach, eklerkach, ptysiach. Nasza historia nielubienia jajek zakończyła się w wieku 3,5 roku wyjątkowo nagle. Pewnego dnia powiedziała przy śniadaniu " mmmm lubię jajka". Jednak myślę, że wpływ miał również przykład inncyh dzieci, które ze smakiem jadły jajko.

Wybiórcze jedzenie może dotyczyć nie tylko jajek ale wiele inncyh produktów. Rodzice nie poddawajcie się. Prawdopodobnie większość z nas boryka się z podobnymi sytuacjami.

1 komentarz:

  1. wyczerujące wyjasnienie przynoszące ulgę i dające wsparcie rodzicom. Super!!! Mozna poczuć się wystarczajco dobra mamą:-)

    OdpowiedzUsuń