środa, 9 grudnia 2020

Spożywanie ponad 30 różnych produktów pochodzenia roślinnego w ciągu tygodnia ma dobroczynny wpływ na naszą mikrobiotę.

 


Teraz już wiemy, że stan naszego miokrobiomu warunkuje nasze zdrowie. W 2012 powstał powstał projekt współtworzony przez American Gut Project, Earth Microbiome Project i Human Food Project w celu zbadania rodzajów drobnoustrojów zasiedlających organizm ludzki. Do 2017 roku udało się zdobyć 15096 próbek od 11336 osób. Główną grupą badanych byli Amerykanie (n=7860) następnie Brytyjczycy (n=2518) i Australijczycy (n=321). Skupiono się na osobach zdrowych w wieku od 20 do 69 lat z BMI w zakresie 18,5-30kg/m2 u których nie występowały takie choroby jak IBD, cukrzyca, oraz które nie przyjmowały antybiotyków w ostatnim roku.

Zebrane dane pokazały, że to nie sam rodzaj diety (wegańska czy dieta bez restrykcji) a różnorodność spożytych produktów pochodzenia roślinnego miało wpływ na urozmaiconą mikroflorę jelitową. Osoby które spożywały ponad 30 różnych produktów pochodzenia roślinnego w ciągu tygodnia miały bardziej zróżnicowaną florę bakteryjną niż te które spożywały ich tylko 10 lub mniej. Dzieje się między innymi tak dieta zawierająca różne rodzaje błonnika pokarmowego i oporną skrobię prawdopodobnie wspiera bardziej zróżnicowaną społeczność drobnoustrojów. Różnorodność działa jako cecha ochronna, która pomaga jelitom przygotować się do sytuacji stresowych jak np. antybiotykoterapia, stres, stresory dietetyczne czy infekcje.

Co możemy zaliczyć do produktów pochodzenia roślinnego? Wiadomo warzywa, owoce ale również nasiona, zboża czy orzechy. Jak obecnie wygląda nasza dieta? Czy w codziennym zabieganiu dbamy o taką różnorodność? Czy osoby żyjące samotnie mają z tym ciężej? Zachęcam was moi drodzy do refleksji nad tym badaniem.


Pomysł na danie, które zawiera 8 składników pochodzenia roślinnego - makaron z warzywami i orzechami: dynia, jarmuż, pomidory, cebula, czosnek, natka pietruszki, orzechy ziemne, makaron, oliwa z oliwek


Źródło:
McDonald D, Hyde E, Debelius JW, Morton JT, Gonzalez A, Ackermann G, et al. American Gut: an Open Platform for Citizen Science Microbiome Research. mSystems. 2018;3(3):e00031-18.

1 komentarz:

  1. Takie danie jest na pewno smaczne i jak się okazuje bardzo zdrowe. Smacznego i na zdrowie

    OdpowiedzUsuń